MINDFULNESS: ВЧИМОСЯ ЖИТИ В ТЕПЕРІШНЬОМУ МОМЕНТІ
Бути щасливою, успішною, реалізованою – кожна з нас вкладає в ці слова щось своє. І хоч якими є наші мрії, плани і спрямування, існує метанавичка, що буде корисною для всіх. Сьогодні FASHIONISTA розповість, чому так важливо жити теперішнім моментом і як цього навчитися.
Аби ефективно взаємодіяти зі світом, ми передусім маємо розуміти себе. А для цього важливо нагадувати своєму мозку про власне тіло. Mindfulness – це навичка, яка допомагає звертати увагу на те, що відбувається з нами і довкола нас ТУТ і ТЕПЕР. Ми вчимося спостерігати й описувати те, що є з нами і довкруж у конкретному моменті. Безоціночно і послідовно, залучаючись на 100% у те, що відбувається.
Ми багато всього робимо на автопілоті, думками стрибаємо то в минуле, то в майбутнє, забуваючи про реальне життя. Засуджуємо і критикуємо себе за минулі помилки. Дуже важливо вміти вмикати режим mindfulness, аби:
-
- ефективно виконувати свої обов’язки;
-
- вміти контролювати власні імпульси й поведінку;
-
- мати змогу вирішувати складні життєві завдання, гідно виходити з непростих ситуацій;
-
- помічати щасливі моменти, проживати їх;
-
- турбуватися про себе і рідних.
Життя ТУТ і ТЕПЕР вивільняє простір для мудрих рішень і вчить насолоджуватися життям.
Є два види практик mindfulness, з якими ви зможете тренувати свій «уважний м’яз»:
-
1) формальні (медитації усвідомленості, для яких ми спеціально відводимо час);
-
2) неформальні (застосування принципів усвідомленості в щоденній рутині).
Можна розпочинати з неформальних практик mindfulness. Так, під час ходьби, в довгій повільній черзі чи заторі звертати увагу на:
-
- своє тіло і фізичні відчуття в ньому. Починати найкраще із тіла, бо тілесні відчуття є ТУТ і ТЕПЕР;
-
- думки, що майорять в голові;
-
- імпульси й реакції, що виникають.
Також корисно віддаватися якомусь процесу цілком. Наприклад, слухати музику, приймати ванну, готувати вечерю, займатися спортом тощо. Так ми виходимо з режиму автопілоту. Жити усвідомлено – це про те, аби бути на одній хвилі зі своїми органами чуття.
Формальних практик є дуже багато: всілякі види медитацій, сканування тіла, дихальні вправи. Багато з них описано в книзі Марка Вільямса і Денні Пенмана «Усвідомленість. Як знайти гармонію у нашому шаленому світі». В ній кваліфіковані вчені з Оксфордського університету діляться медитативними практиками, що допомагають долати щоденний стрес і навіть боротися з депресією.
Виконання таких практик допомагає нам у тривожних складних ситуаціях поводитися усвідомлено. Використовувати навички mindfulness, яких ми набули в спокійних умовах. На сторінках свого блогу FASHIONISTA хоче поділитися однією дуже смачною і корисною медитацією.
ШОКОЛАДНА МЕДИТАЦІЯ
Виберіть шоколад для медитації: білий пористий, молочний з горішками чи насичений чорний, нехай це буде ваш улюблений смак.
Повільно розгорніть його і насамперед зануртеся в аромат шоколаду, вдихайте і смакуйте тільки його. Потім відламайте шматочок, розгляньте його колір, форму, контури.
Після цього покладіть шоколад на язик, відчуйте, як він починає танути. Прислухайтеся до своїх бажань: вам хочеться його одразу ковтнути чи, можливо, притиснути до піднебіння? Спробуйте відрізнити кілька відтінків смаку, їх в одній плитці сконцентровано дуже багато.
Якщо ви відвернули увагу від процесу, зауважте, на що саме, і знову повертайтеся до дегустації. Коли шоколад розтане, повільно проковтніть його. Відчуйте, як він стікає стравоходом. Повторіть те саме з наступним шматочком.
Вже після дегустації спитайте в себе:
-
- що я відчувала?
-
- чи змінилося щось?
-
- чи був шоколад цього разу смачнішим, ніж якби я їла його як завжди?
Практикуючи цю та інші медитації пам’ятайте: mindfulness is a practice that you never perfect. Важливо не виконати ідеально – цінне саме виконання. Ви будете втрачати концентрацію – це норма. Мозок звик до такого режиму. Просто бережливо повертайте увагу туди, куди потрібно вам.
Людина має дар самопізнання: прагнути до усвідомлення себе, шукати істину, використовувати свій мозок і прагнути осяяння. Кожен вирішує: прийняти цей дарунок чи відкинути його.
Техніки mindfulness помічні, аби вловлювати сигнали власного тіла, розуміти, а відповідно й контролювати себе і свою поведінку.
«У паузі між стимулом і реакцією криється свобода людини. Важливо затримувати реакцію, бо автоматична відповідь виключає момент вибору, а отже, виключає і саму свободу». Ролло Мей, американський психолог і психотерапевт
Техніки усвідомленості вчать відділятися від складних емоцій, на деякий час «заморозитися», не дозволити гніву, страху чи тривозі дійти до піку. Звернути увагу на момент ТУТ І ТЕПЕР та обрати поведінку, що буде кращою для нас не тільки в цю хвилину, але й в перспективі.
Слід пам’ятати: псують життя не емоції, а те, як ми з ними чинимо.
Помічайте зміни в тілі, що отримуєте через органи чуття. Цілеспрямовано направляйте увагу на теперішній момент. Керуйте своєю увагою. FASHIONISTA переконана, що усвідомленість дарує вибір. Не відмовляймося від неї.
Все буде Україна!