ТРІАДИ ЯК СХЕМИ ГАРМОНІЙНИХ КОЛЬОРОВИХ ПОЄДНАНЬ
Позаду розбір базових схем поєднання найрізноманітніших тонів і відтінків: монохромної, аналогової та комплементарної. Якщо ви вже опанували навички міксування барв у рамках зазначених схем, то час рухатися далі. У цій публікації FASHIONISTA пропонує ознайомитися з тріадами – способами поєднанням трьох кольорів.
Розглядаючи аналогову схему, ми зауважували, що вона допускає комбінацію від двох до чотирьох-п’яти суміжних кольорів. Коли їх три – це аналогова тріада. Сьогодні ж зупинімося на двох інших її типах: класичній та контрастній.
КЛАСИЧНА ТРІАДА
Класична тріадна схема передбачає об’єднання в одному образі трьох рівновіддалених на колі Іттена кольорів, що утворюють рівносторонній трикутник.
Базуючись на класифікації кольорів, описаній у статті ОСНОВИ ТЕОРІЇ КОЛЬОРУ BY FASHIONISTA, виділяють первинну (червоний, синій і жовтий), вторинну (помаранчевий, зелений і фіолетовий) та третинну тріаду. Остання представлена двома комбінаціями шести третинних кольорів, які ви бачите на ілюстрації: жовто-зелений - червоно-оранжевий - синьо-фіолетовий та синьо-зелений - жовто-оранжевий - червоно-фіолетовий.
ОБРАЗ 1/2
Розглянемо образи, що є прикладом первинної класичної тріади Вони заряджають драйвом і життєрадісністю. Яскравий і сповнений енергії колорблок пасуватиме сміливим дівчатам. У ньому наявний доволі сильний контраст, однак збережено баланс і гармонію.
ОБРАЗ 3/4
Тріада, яку утворюють вторинні чи третинні барви, менш вібруюча. Вона не так різко впадає в око. Однак кількість можливих комбінацій годі й уявити! Змінюючи тон одного або всіх кольорів тріади, ви в межах обраної кольорової комбінації створюватимете протилежні за настроєм комплекти.
Класичний, стриманий, діловий чи екстравагантний, грайливий, навіяний 80-ми образ будуються в межах однієї третинної тріади: синьо-зеленого – жовто-оранжевого – червоно-фіолетового кольорів. Матеріал і фактура речей тільки підсилюють враження від обраного стилю (ОБРАЗ 3/4).
ОБРАЗ 5/6
Для більш «безпечної» комбінації обирайте один відтінок насиченим, яскравим, а двох його компаньйонів робіть пастельними, близькими до нейтральних. Для ілюстрації пропонуємо вашій увазі образ, де соковитий жовто-зелений колір бере на себе левову частку уваги, а два інші ненав’язливо йому акомпанують у своїх приглушених варіаціях.
КОНТРАСТНА ТРІАДА
Контрастна тріада, або спліт-комплементарне поєднання, – це модифікована комплементарна схема, у якій один із протилежних кольорів замінюється двома найближчими сусідами.
ОБРАЗ 7/8
До прикладу, в компліментарній парі «жовтий – фіолетовий» другий колір замінимо на червоно-фіолетовий та синьо-фіолетовий. Такий контраст є помірним, м’якшим відносно компліментарного. Міра насиченості обраних барв, як і в інших схемах, може бути різною. В образі червоно-фіолетовий представлений більш пастельним, бузково-рожевим відтінком, а синьо-фіолетовий, навпаки, – насиченим, темним (ОБРАЗ 7).
У контрастній тріадній схемі завжди буде бодай один третинний колір, що потребує певної практики балансування відтінків. В образі блакитно-зелений утворює контрастну тріаду з протилежними йому помаранчевим і червоним (ОБРАЗ 8). Завдяки тому, що оранжевий представлений насиченим коричневим відтінком, комбінація барв в образі не є агресивною чи прямолінійною. А навпаки, врівноваженою та водночас цікавою.
ОБРАЗ 9/10
Нагадуємо: що вища контрастність вашої зовнішності, – то більш насиченими обирайте барви в тріаді (ОБРАЗ 9). Якщо переходи кольору шкіри, очей і волосся плавні, невиражені, зверніть увагу на пастельну гаму (ОБРАЗ 10). У зазначених луках наочно продемонстровано, як змінюється в інтенсивності та співвідношенні одна і та ж комбінація кольорів. І як (від цього зокрема) різниться рішучий і романтично-розслаблений настрій убрань.
Аби гарантовано досягти вдалих тріадних комбінацій, радимо один колір обирати домінантним, а два інші – як акценти. Ризики дисгармонії в такому разі будуть мінімальними. Поступово ви навчитеся інтуїтивно створювати свіжі, небуденні та захопливі композиції. Досліджуйте світ кольорових гармоній разом із FASHIONISTA!